18. ja 19. 08. 2011 olid Otepääl koos Eesti Puuetega Inimeste Koja, maakondade kodade  ja katusorganisatsioonide juhid. Osalesin Eesti Vaimupuuetega Inimeste Tugiliidu juhatuse liikmena.  Arutasime läbi meie arengukava aastateks 2012 – 2016,  rääkisime põletavamatest probleemidest ja ettevalmistatavatest seaduseelnõudest ja seaduste parandustest.

Üks olulisemaid meid puudutavaid muudatusi on seotud e-tervise ja puudeastme ekspertiisiga.  Tehti rohkelt täiendusi ja parandusi, mis edastatakse sotsiaalministeeriumile.

Koolituse osana rääkis  psühholoog Helgi Toomsalu äärmiselt lihtsalt ja selgelt,  hetkes püsimisest  ja puhkuse tähtsusest. Ta tegi seda kirjeldades lambaid, keda on jälginud ja kellelt õppinud.  Tundsin,  kuidas tahan võtta oma kohvikruusi, minna kodus rõdule ja nautida hetke, mitte püüdes samal ajal veel lilli kasta, õunu koorida ja telefoniga rääkida…  Lihtsad asjad, mida on jälle ja jälle vaja meelde tuletada  ja teadvustada.  Kuulates teist inimest püüa tõepoolest kuulata vaid teda ja püsida kuulamises.

Koolituse järgmine osa rääkis MTÜde seadustikust, dokumentatsioonist , arhiveerimisest jne.  Siin  oleksin vajanud mõne teema sügavuti minekut,  tüüpilisemaid vigu või midagi analoogset, sest raske oli peale aastatepikust töötamist MTÜdega leida, midagi, mida veel kuulnud ei ole.

Meelelahutusliku osa aitas sisustada  ansambel „ Meister ja Margarita“  Lauldi Euroopa rahvaste laule, tantsiti tantse ja osalesin mälumängus  ning viskasin suurt täringut.  Mälumäng kujunes katastroofiks, kalade eluea vastu ei ole ma kunagi tõsist huvi tundnud ja  suurimate juurviljade kaalusid maailmas, ma ka ei osanud ennustada.  Pihta sain vaid kapsa  kaaluga, pakkusin 61 kg  ja 65 kaalus! Täringu mäng kujunes edukaks III koht ja auhinnaks plaat autogrammiga!

Helle Känd